Особливості патогенезу дії магнітного поля і магнітотерапії для терапевтичної дії.
к.м.н. нейрофізіолог невролог Олексюк-Нехамес А.Г.
Під впливом магнітного поля на біологічно активні макромолекули (ферменти, нуклеїнові кислоти, протеїни та інші) відбуваються орієнтовані концентраційні зміни, що відображаються на зміні швидкості біохімічних реакцій і біофізичних процесах .Дія магнітного поля на елементарні частинки атоми і молекули поза і всередині води приводить до змін її квазікристалічної структури і властивостей. Відбувається орієнтація і деформація рідкокристалічних структур (мембран клітин мітохондрій) під впливом магнітного поля відбувається зміна їх проникності, що відіграє роль в регуляції біохімічних процесів і виконання ними біологічних функцій. Особливо варто відмітити специфічну дію змінного та імпульсного магнітного поля.В них окрім діамагнітного і парамагнітного взаємодієння відбувається взаємодія зі змінним електричним полем, як виникає при зміні магнітного поля. Оскільки в тканинах є вільні заряди іони і електрони то індуковане електричне поле викличе їх рух що в свою чергу має різнонаправлену біологічну дію. Виходячи з цього , можна сказати що реалізація магнітного поля на живі системи задіює субмолекулярні і молекулярні надмолекулярні структури , що веде до змін на клітинному рівні і організма в цілому. По ступеню чутливості різних систем організму до магнітного поля перше місце займає нервова система, далі ендокринна система, органи чуття, кров, мязева система, травна видільна дихальна і остання кісткова.
При дії магнітного поля на центральні відділи нервової системи і рефлекторні зони змінюється умовно рефлекторна діяльність фізіологічні і біологічні процеси. Найбільш виражена реакція з боку гіпоталамуса, кора, ретикулярна формація середнього мозку. Відбувається стимуляція процесів гальмування що проявляється в седативному ефекті і благо приємній дії магнітного поля на сон і емоційне напруження. З боку гіпоталамуса під дією магнітного поля спостерігається синхронізація клітин роботи секреторних клітин , посилення синтезу і виведення нейросекрету. Одночасно відбувається посилення функціональної активності всіх долей гіпофіза. Під впливом магнітного поля з індукцією малої інтенсивності знижується тонус церебральних судин, покращується кров оживлення мозку відбувається активація азотистого і вуглеводно фосфорного обміну, що підвищує стійкість до гіпоксії. Збудження гіпоталамо-гіпофізарної системи викликає ланцюгову реакцію активації периферичних ендокринних залоз мішеней під впливом рилізинг факторів, синтез яких стимулюється в гіпоталамо гіпофізарній системі а потім і численні метаболічні реакції. В ендокринній системі під дією змінного магнітного поля з індукцією до 30 мТл і частотою до 50 Гц з невеликою експозицією відбувається розвиток реакції тренування і підвищення активності всіх відділів ендокринної системи.
При дії змінним (транцеребрально на комірцеві зону) і рухомим імпульсним магнітним полем на комірцеві зону) виникає реакція з боку серцево-судинної системи, що дає змогу передбачити її рефлекторну природу дії магнітного поля. Відмічається зниження тиску в системі глибоких і підшкірних вен , артеріях. Одночасно підвищується тонус стінок судин , відбуваються зміни еластичності стінок судин і біоелектричного спротиву стінок кровоносних судин. Зміна гемодинаміки – гіпотензивних ефект , в тому числі пов’язаний з розвитком брадикардованого ефекту і зниженям скоротливої функції міокарду.